Można powiedzieć, że nie doceniamy oświetlenia w naszych domach - żarówek i innych źródeł światła w ogóle. Zajmujemy się głównie ilością i rozmieszczeniem świateł, ale powinniśmy również zająć się ich składem. Pod względem ich wpływu na nasz organizm można je podzielić na dwie kategorie:

Skład światła determinuje poziom naszej energii, nastrój i sposób, w jaki śpimy.

Wyjaśnimy Ci teraz, dlaczego dobrze jest mieć inny rodzaj oświetlenia na dzień i na noc.

Światło widzialne składa się z fal elektromagnetycznych o długości od 390 do 760 nm. Ich ilość w danej wiązce światła wpływa na widziany przez nas kolor. Światło ma w efekcie określoną barwę lub jest białe; białe może być natomiast ciepłe albo zimne. Oprócz koloru jaki widzimy, skład światła ma również pewne konsekwencje dla ludzkiego ciała. Inny skład = inny wpływ na organizm. Być słyszałeś(aś) już o szkodliwości niebieskiego światła stosowanego wieczorem. Jeśli tak, punkt dla Ciebie. Warto jednak wiedzieć na ten temat o wiele więcej.

Światło a rytm dobowy

Każdy z nas ma w sobie zegar biologiczny, który reguluje nasze zachowania poprzez rytm dobowy. Mówi nam, kiedy spać a kiedy się budzić. Ewolucja sprawiła, że światło jest dla nas kluczowym elementem synchronizacji rytmu dobowego. Albo raczej rytm dobowy wykształcił się w wyniku naprzemienności dnia i nocy.

Za kontrolowanie naszego wewnętrznego biologicznego zegara odpowiedzialne jest właśnie głównie światło a w szczególności jego niebieskie spektrum.

Jak to się dzieje, że niebieskie światło kontroluje rytm dobowy

Wykazano, że światło (w szczególności jego niebieski składnik) wpływa na rytm dobowy. Natura ma wszystko doskonale poukładane i, mimo że nie możemy poznać tego przyczyn ze stuprocentową pewnością, istnieje ogólnie przyjęta teoria, dlaczego jest to właśnie światło koloru niebieskiego jest tu kluczowe.

Na początku istnienia życia i pojawienia się fotoreceptorów (receptorów odpowiedzialnych za wykrywanie światła), życie toczyło się głównie w oceanach. To właśnie niebieskie spektrum światła najlepiej przenika przez wodę i dociera do głębin. Stąd korzystne było powiązanie rytmu dobowego z tymi najbardziej przeniklilwymi niebieskimi falami światła. Dzięki temu nawet pierwotne proste organizmy wiedziały kiedy nastaje dzień a kiedy zapada noc.

Od tego czasu minęły miliony lat, ale mimo zmian zachodzących w procesie ewolucji niezmieniony został fakt, że jeśli do siatkówki naszego oka dociera niebieskie spektrum światła, organizm otrzymuje sygnał, że jest dzień. Przez to pobudza się, przechodzi ze snu w stan czuwania. I odwrotnie, kiedy nasze ciało nie odbiera niebieskiego światła, jest to dla niego sygnał, że nadszedł wieczór. Wtedy to sygnał, żeby iść spać.

W efekcie, jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego ciała, jest zainteresować się spektrum światła swoich żarówek i stosować inne światło za dnia a inne na wieczór, żeby na przykład nie pobudzać się niepotrzebnie przed snem.

Jakie więc światło wybrać na jaką porę dnia?

W przypadku oświetlenia dziennego należy stosować światło o pełnym spektrum. Z kolei w przypadku oświetlenia wieczornego szukaj źródeł światła bez niebieskiego spektrum. Więcej na ten temat dowiesz się w linkach poniżej.